Major Anna kortárs magyar költő, aki 2003-ban írta a "Batár Jánoshoz" című versét. Életművében gyakran találkozhatunk a múltidézéssel, a hagyományok és a szülőföld iránti tisztelettel. Ezen témák központi szerepet játszanak Major költészetében, melyet a jelen vers is hűen tükröz. A "Batár Jánoshoz" című költemény egy szubjektív, érzelmekkel teli köszöntés és dicsőítés, amely a szerző személyes kötődését és tiszteletét fejezi ki a címzett, Batár János iránt.
A vers témája Batár János és az ő városának dicsőítése. A költemény fő üzenete a szülőföld iránti szeretet és tisztelet kifejezése. A szerző hangsúlyozza a város különlegességét és János fontosságát benne. A vers hangneme ünnepélyes és tiszteletteljes, ami az elismerés és dicsőítés eszköze. A költő csodálattal tekint a városra, amit a kifejezések, mint "koronát érdemel e hely" és "Istenünk megáldja városod" is hangsúlyoznak.
A vers műfaja egyaránt magában hordozza az óda és a himnusz jellemzőit. Az ódára jellemző emelkedett hangnem és a magasztos téma, a dicséret és tisztelet kifejezése mind jelen vannak. Emellett a himnuszra utaló elemek is felfedezhetők, mint az Isten áldásának kérésére utaló sor: "Istenünk megáldja városod!" Ezen műfaji jegyek indokolják a vers ezen kategóriákba való besorolását.
A cím egyértelműen témajelölő, hiszen a "Batár Jánoshoz" cím azt sugallja, hogy a vers központi alakja és témája Batár János. A cím előrevetíti a vers tartalmát és hangulatát is, hiszen a "hoz" raggal ellátott név személyes kapcsolatot és közvetlen megszólítást sugall, ami a vers bensőséges és tiszteletteljes hangnemét is tükrözi.
A vers két szakaszból áll, az első hosszabb rész hat sorból, míg a második rész három sorból áll. A mondatszerkesztés változatos, találunk benne kijelentő és felszólító mondatokat is, melyek mind hozzájárulnak a vers dinamikájához és ünnepélyes hangneméhez. A vers keretes szerkezete nem egyértelmű, de a tartalmi egységek jól elkülöníthetők. Az első szakasz a város és János dicsőítéséről szól, míg a második rész egy személyesebb hangvételű, közvetlen megszólítás Jánoshoz, ami az előző szakaszok dicséretét zárja le.
A vers formája szabadvers, nem követ egy meghatározott rímképletet, bár a második rész utolsó soraiban találunk rímelést ("sorok" - "tetejért"). A vers sorai változó hosszúságúak, ami szintén hozzájárul a szabadvers jelleghez.
A versben több költői kép és alakzat is megjelenik. Metaforikus kifejezés például a "koronát érdemel e hely," ami a város különlegességét és nagyságát jelképezi. A "Istenünk megáldja városod" sorban a megszemélyesítés és a himnikus stílus jelenik meg. Az ellentét is felfedezhető, például a "Csalt világ Bóly nélkül elveszne" sorban, ahol a csalt világ és Bóly szembeállítása történik. Az ismétlés is jelen van, például a város dicséretének motívuma többször visszatér a versben.
A vers stílusa leginkább a romantikához köthető, hiszen a romantikus költészetre jellemző érzelmi túlfűtöttség és a szülőföld iránti erős érzelmi kötődés mind jelen vannak. A tiszteletteljes hangnem és a dicsőítés is a romantikus stílusra utalnak.
Porondon látható városod!
Ez a sor Batár János hazáját, Bólyt említi, melyet az író gyakran középpontba helyezett műveiben. Batár szülővárosa, Bóly, nem csupán helyszínként szerepel munkáiban, hanem szimbolikusan is, mint egy olyan közösség, amelyet szeretettel és tisztelettel ábrázol.
Lennenről tekint a világra...
Ez a sor Batár János nézőpontjára utalhat, miszerint a hétköznapi emberek élete, problémái és örömei érdemlik meg a figyelmet. Batár gyakran foglalkozott a társadalom perifériáján élők sorsával, így ezek a sorok is ezen érzékenységét tükrözik.
Egyszeri! Mindössze egyszeri,
Sajátos városka a tied,
Koronát érdemel e hely!
Ezek a sorok a Batár iránti tiszteletet fejezik ki. Bóly egyszeri és megismételhetetlen hely, amely különleges helyet foglal el az író életében és munkásságában. Batár számos művében tükröződnek a helyi közösség értékei és problémái, ezzel mintegy koronát helyezve szülővárosára.
Ó, János, te hazád mind oly szent,
Ninive nem lesz ily' keresett!
Batár János hazája iránti szeretete és elkötelezettsége gyakran megjelenik műveiben. Hazája szentsége és fontossága számára elengedhetetlen, és ez a sor párhuzamba állítja Bólyt a bibliai Ninive városával, amely szintén híres és keresett volt.
Istenünk megáldja városod!
Csalt világ Bóly nélkül elveszne...
Itt a költő áldást kér Batár János szülővárosára, kiemelve annak fontosságát és nélkülözhetetlenségét a világ számára. Batár János munkássága során gyakran mutatott rá az elnyomásra és igazságtalanságra, és a helyi közösségek szerepére a változásban.
(Ön Uram, megkapta ó-jussát.
Kamata legyenek e sorok.
Rímet kap második tetejért.)
Ez a záró rész Batár Jánosnak szóló tisztelgés, amely arra utal, hogy a költő a verssel kívánja kifejezni tiszteletét és elismerését a nagy előd iránt. Batár János számos irodalmi díjat nyert, és a költészetben elért eredményei révén örök emléket hagyott maga után.
Major Anna verse mély tisztelettel és szeretettel emlékezik meg Batár Jánosról és szülővárosáról, Bólyról. A "Batár Jánoshoz" című vers sorai jól tükrözik Batár János életművének főbb témáit, mint a helyi közösség iránti elkötelezettséget, a társadalmi igazságosság keresését és a filozófiai mélységeket. A vers áldást kér Batár városára, és hangsúlyozza annak különlegességét és fontosságát az író munkásságában.
A "Batár Jánoshoz" egy érzelemmel teli, ünnepélyes vers, amely tiszteletet és szeretetet sugároz a címzett és az általa képviselt város iránt. A vers a mai világban is aktuális lehet, hiszen a szülőföld iránti szeretet és a személyes kötődés ma is fontos értékek. Major Anna ezen műve szép példája annak, hogyan lehet egy személyes kapcsolatot és tiszteletet költői formában kifejezni. A vers stílusa és hangulata jól illeszkedik a romantikus költészet hagyományaihoz, de egyedi, személyes hangvételével és közvetlenségével is kitűnik.
VERS