Batár János "Felfedezés" című verse két sorból áll, de annál több értelmezési lehetőséget rejt magában. A vers első sorában az anya, a másodikban az agyrákok szó található. A két szókapcsolat látszólag nem kapcsolódik egymáshoz, mégis összeköthetők egy általánosabb értelmezés kereteiben.
A vers első sora a születés pillanatára utal, amikor az emberi lény anyaméhéből kilép a világba. Az anya a fogantatás és a szülés egyik fontos szereplője, így az első sorban található "anyád" szó az élet kezdetére utal. Azonban a következő részben a "vákuum" szó szerepel, ami korábban a tudományos értelmezések szerint az űr hiányát jelentette. A vákuum állapotában az anyag nincs jelen, és semmi sem terjed tovább, így az anya szerepe és jelenléte itt megszűnik.
A második sorban az "agyrákok" szókapcsolat jelentősége nehezebben értelmezhető. Az agyrák egy súlyos betegség, amely az agy sejtjeit érinti, és súlyos tüneteket okoz. Az agyrákok előrehaladott állapotaiban a beteg képtelen tudatosan irányítani testét, érzékelése zavart szenved. A második sorban a "azt hiszem" kifejezéssel az érzékelés és a tudatosság határait mutatja be a költő, ezzel is a végtelenség és a hiány közötti átmenetre utalva.
A költő által használt képek, szimbólumok, valamint a két ellentétes fogalom összekapcsolása az élet kezdetét és az élet végét mutatja be. Az érzékelés és tudatosság határainak megfogalmazása a halál pillanatára is utal, és a végtelenség fogalmára hívja fel a figyelmet.
A vers egyedi szóhasználata és az ellentétes fogalmak összekapcsolása révén érzékelteti a végtelenséget és az időtlenséget. A vers elemei összességében azt sugallják, hogy az életet nem lehet teljes mértékben megérteni és felfedezni, a végtelenség és a hiány közötti átmenetben pedig az emberi értelem és tudatosság határai merülnek fel.
Az elemzésnek még nincs vége!
1 | 2 VERS